A kormány szerint az idei emeléssel már elérték a tanárbérek a kitűzött célt
Két ütemben kapnak fizetésemelést a pedagógusok, egy részük bére idén szeptembertől a teljesítményértékelés után, a többieké 2026. január 1-jétől emelkedik a Belügyminisztérium közleménye szerint.
Az első ütem a kiemelkedően teljesítőket érinti elsősorban, a második ütem pedig a 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust, és a szakképzésben dolgozó oktatókat is érinti a Belügyminisztérium közleménye alapján.
Tágabb kontextus: az iskolákban június végéig értékeltek, az óvodákban augusztus 15-ig értékelnek az igazgatók, a kiemelkedő teljesítményekért pedig átlagosan 20 ezer, de akár 60 ezer forintos béremelés is járhat.
Több pedagógus is arról számolt be a Népszava cikke szerint, hogy sokan maradtak le csak pár ponttal a kiemelkedő kategóriáról, mert az intézményvezetők szóban azt a tájékoztatást kapták a tankerületi központoktól, hogy ne tartozzanak túl sokan a kiemelkedők közé. A Klebelsberg Központ a lap erre vonatkozó kérdésére nem reagált érdemben.
Előzmények: tavaly 32,2, idén januárban pedig 21,2 százalékkal nőttek a pedagógusbérek. A kormány 2024-ben tűzte ki azt a célt, hogy a pedagógusbérek elérjék a diplomás átlagbérek 80 százalékát, és a Belügyminisztérium szerint az év eleji emeléssel el is érték.
Az első jelentősebb emelést 2023 decemberében jelentette be a kormány a pedagógussztrájkok és a státusztörvény elfogadását követően. Az első emeléshez már uniós források is érkeztek, miután a kormány teljesített néhány ehhez szükséges uniós feltételt.
Számokban: a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2021 és 2023 között 61,6-ról 59,6 százalékra csökkent a köznevelésben dolgozó pedagógusok bruttó átlagkeresete a diplomás átlagkeresethez képest, 2024-re viszont 72,5 százalékra nőtt (703 ezer forint volt, a diplomás átlag pedig 970 ezer).
A köznevelésben dolgozók bérein belül viszont elég nagy eltérések voltak, a KSH-adatok szerint a középiskolai tanárok átlagosan 734 ezer, középfokú nevelési-oktatási intézményi szakoktatók, gyakorlati oktatók 722 ezer, általános iskolai tanárok, tanítók 687 ezer, óvodapegagógusok pedig 623 ezer forintot kerestek átlagosan.
Igen, de: a 80 százalékos célarány nem túl magas nemzetközi összehasonlításban. Az OECD-országok körében átlagosan 95 százalék volt ez az érték 2022-ben, az Európai Unióban pedig 94 százalék.
Mi várható? A Belügyminisztérium közleménye szerint a 2026-os tanárbéremelés mértéke a diplomás átlagbér emelkedésének mértékével lesz azonos. A pontos arányt az év végén, a bérek éves alakulását figyelembe véve fogják megállapítani.
A csapatok bevételei között elkezdtek markánsabban megjelenni piacinak tűnő elemek is, de ha jobban a számok mögé nézünk, kiderül, hogy nincs érdemi előrelépés.